Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – podstawowe informacje
Zakładając system ogniw słonecznych w swoim domu lub firmie należy mieć na uwadze, że spoczywa na nas szereg obowiązków. Nie są one jednak uciążliwe i cały proces jest stosunkowo bezbolesny oraz w większości niskokosztowy, szczególnie jeśli część działań jest wliczona w cenę montażu instalacji przez usługodawcę, z którym współpracujemy.
Na początek warto doprecyzować, że instalacje fotowoltaiczne dzielimy w praktyce na dwa typy: te do 50kW (tzw. mikroinstalacja) oraz powyżej 50kW. Biorąc pod uwagę ten podział, obowiązki inwestora są następujące:
- Pozwolenie na budowę – wymagane przy instalacjach o mocy powyżej 50kW, niezależnie od miejsca montażu. Natomiast jeśli instalacja ma do 50kW, to w większości przypadków pozwolenie na budowę nie jest wymagane, wystarczy zgłoszenie do operatora sieci elektroenergetycznej przed rozpoczęciem eksploatacji. Wyjątkami są nieruchomości, które wymagają przebudowy bryły budynku pod instalację, nieruchomości znajdujące się na obszarze Natura2000, budynki wpisane do rejestru zabytków lub panele słoneczne wyższe, niż 3 metry
- Ochrona przeciwpożarowa – montując instalację przekraczającą moc 6,5kW w każdym przypadku należy skonsultować projekt instalacji pod kątem przeciwpożarowym z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
- Państwowa Straż Pożarna – osobno należy poinformować właściwą komendę miejską lub powiatową PSP o zakończeniu budowy urządzeń fotowoltaicznych o mocy powyżej 6,5kW, drogą elektroniczną lub tradycyjną. Jednostki PSP zwykle udostępniają na swoich stronach internetowych wzór dokumentu, który należy złożyć.
- Zakład energetyczny – po poprawnym zamontowaniu instalacji oraz spełnieniu wszystkich przepisów bezpieczeństwa należy zgłosić instalację do operatora sieci elektroenergetycznej – procedura jest ustalona przez zakład dystrybucji energii właściwy dla danego obszaru. Jest to także proces całkowicie darmowy i jego wypełnienie leży w obowiązku operatora. Na początek należy ustalić, czy moc przyłączeniowa nie jest niższa od mocy planowanej mikroinstalacji. Jeśli tak, to należy wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla obiektu. Po tym można dokonać właściwego zgłoszenia, które powinno nastąpić przynajmniej na 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji. Zgłoszenie najłatwiej dokonać online, poprzez stronę dostawcy energii elektrycznej. W zestawie dokumentów powinny znaleźć się następujące informacje i załączniki:
- dane osobowe
- dane nieruchomości
- „Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RFG” wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym
- specyfikację techniczną/karty katalogowe urządzeń wytwórczych i przekształtnikowych
- schemat instalacji elektrycznej obiektu przedstawiający sposób podłączenia mikroinstalacji
- oświadczenie instalatora mikroinstalacji
- oświadczenie zgłaszającego przyłączenie mikroinstalacji
- dodatkowe dokumenty w przypadku podmiotów gospodarczych
- pełnomocnictwo, w przypadku gdy zgłoszenia dokonuje reprezentująca nas osoba/firma
Po złożeniu wymaganych dokumentów i ich weryfikacji operator w przeciągu 30 dni wymieni licznik energii na dwukierunkowy. Jeśli właściciel fotowoltaiki nie jest prosumentem, to dostawca energii wyśle umowę zawierającą warunki świadczenia usług dystrybucyjnych z terminem akceptacji do 7 dni. Jeśli jesteśmy już prosumentami, to pozostaje nam aktualizacja umowy kompleksowej zawartej wcześniej z operatorem.
Po wypełnieniu powyższych obowiązków i przyłączeniu naszej instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybutora możemy zacząć cieszyć się naszym własnym zielonym źródłem energii. W przyszłości należy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku jakichkolwiek zmian w systemie – dotyczących rodzaju instalacji, zwiększenia mocy lub jej właściciela – należy dokonać aktualizacji danych u operatora sieci w terminie do 14 dni od wystąpienia zmian.
W przypadku wszelkich wątpliwości najlepiej oczywiście zgłosić się do zakładu energetycznego właściwego dla regionu, w którym montujemy system paneli słonecznych.